Poruchy spánku sú spoločným a veľmi častým symptómom po vysadení kortikoidných mastí (KK). KK výrazne zasahujú do hypotalamo-hypofýzo-adrenálnej osi, ktorá riadi uvoľňovanie kortizolu. Telo si na dlhodobé externé dodávanie kortizolu vo forme kortikoidov zvyklo a prestalo si vyrábať vlastný kortizol správne. Hormonálnemu systému trvá približne 3-6 mesiacov, kým sa vráti do normálneho stavu, a preto veľmi často syndróm nespavosti nastupuje okolo 3 mesiaca po vysadení.

„Úprimne až po vysadení kortikoidov som pochopila, akú veľkú silu a účinok mali na môj organizmus. Po ich vysadení som nemohla spať niekoľko mesiacov a môj spánok začínal až o 6 ráno. Keby to nezažijem na vlastnom tele, tak neverím, že by kk maste dokázali ovplyvniť môj hormonálny systém až do takejto miery!“

Potlačená funkcia nadobličiek

Kortizol je hormón, ktorý sa tvorí v nadobličkách, tým že je umelo dodávaný do nášho tela kortikoidnými masťami, naše telo ho má dostatok, a tak utlmí vlastnú produkciu nadobličiek.

Po vysadení telo zrazu nemá dostatok kortizolu a pokúša sa obnoviť svoju reguláciu. To ale trvá niekoľko mesiacov. Tkanivo produkovalo kortizol iba minimálne a v takom prípade býva často atrofované (menšené, pasívne, s pomalým metabolizmom). Celkovo vysadenie kortikoidov je zložitá situácia pre telo, kým sa hormóny začnú dávať do správnej východiskovej pozície a atrofované obličky, ktoré boli dlho v pasívnom stave, začnú znova tento hormón produkovať.

Spánkové problémy môžu trvať aj niekoľko mesiacov

Keďže dochádza ku hormonalným zmenám po vysadení KK, väčšinou spánkové problémy nastupujú okolo 2,5-3 mesiaca TSW a môžu trvať až do 7. mesiaca. Z výpovedí pacientov TSW plynie, že mnohí zaspávali až nad ránom a cez deň boli ospalí. Bohužiaľ častokrát nemohli zaspať ani počas dňa, prípadne spánok trval veľmi krátko a bol prerušovaný, nielen v dôsledku škrabania.

Dôvod ranného zaspávania je ten, že keď sa nadobličky konečne spamätajú a začnú produkovať kortizol, zvyčajne dochádza k jeho nadprodukcii, kým sa celý systém harmonizuje.

 

Navyše vyčerpanosť tela, veľmi ťažký zdravotný i psychický stav či depresie z TSW môžu tiež ovplyvňovať hladinu kortizolu, ktoré počas stresových situácii stúpa.

 

Kortizol je hormón, ktorý reguluje spánok a zároveň ovplyvňuje aj náš cirkadiálny rytmus, ráno sú jeho hladiny vyššie a cez deň jeho hladiny klesajú, ako môžeme vidieť na obrázku nižšie. Po vysadení kk je cyklus uvoľňovania rozhádaní a môže dochádzať k najväčšiemu uvoľňovaniu kortizolu už počas noci, preto nie sme schopní zaspávať v obvyklých nočných hodinách. 

 

Kortizol sa neuvoľňuje rovnomerne počas dňa. Jeho hladina:

  • stúpa nadránom (najviac medzi 6:00 – 8:00), aby sme sa prebudili a cítili energiu,

  • klesá počas dňa,

  • je najnižšia večer a v noci, aby sa telo pripravilo na odpočinok.

Osobná skúsenosť

Na mojej ceste sa mi spánkové problémy podobného typu ešte opakovali v 14-16 mesiaci TSW, nebolo to už však také katastrofálne, ako prvá vlna, ale faktom bolo, že som zaspávala okolo 2:30 nadránom. Znovu sa potom spánok vrátil do normálu prirodzene.

 

Nekontrolovateľné dávkovanie

Jedným z veľkých a často prehliadaných problémov je, že užívanie kortikoidných mastí nie je vždy dôsledne kontrolované. Hoci existujú odporúčania (napr. aplikovať maximálne raz či dvakrát denne v tenkej vrstve), v realite to často vyzerá inak. Ľudia s rozsiahlymi ložiskami si natierajú veľké plochy tela a tým sa dávka môže ľahko prekročiť. Každý krém má iný polčas rozpadu a účinnosť, no akékoľvek množstvo, ktoré sa do tela dodáva umelo, môže časom narušiť prirodzenú tvorbu kortizolu. Problém nastáva hlavne pri ich dlhodobom a opakovanom používaní.

 

Ako si pomôcť v tých najťažších situáciách

V komunite Atop život či na zahraničných skupinách si môžete tento problém vyhľadať, kde je zvyčajne aj diskusia a rady, čo komu pomohlo. Jedinci sa však často vyjadrujú, že nezabrali ani lieky na spánok či iné spánok podporujúce produkty, najviac pomohol čas.

Ja som konkrétne skúsila užívať kvalitné CBD kvapky a ešte som skúšala homeopatiká na spánok, ale všetko bolo bez výsledku. Do liekov na spanie som nechcela ísť, a tak som len čakala, kedy to odznie.  Prestala som piť kávu, ku ktorej som sa už nevrátila, a to som bola jej veľký milovník. Pijem zdravšie verzie- Reshi alebo čakankovú kávu a podobne. V kaviarňach si dávam bezkofeínovú verziu. Káva, zelený či čierny čaj môže tiež ovplyvňovať hladiny kortizolu, bdelosť a aktivitu celkovo. 

Pomohli mi vedené meditácie, ASMR nahrávky alebo autogénny tréning. S týmito technikami som mala skúsenosť ešte pred TSW a musím povedať, že počas TSW neboli tak efektívne, ako keď ich človek používa v zdravom stave. TSW je veľmi náročný stav a preto si doprajte čo najviac oddychu a netlačte na seba. Dôverujte svoju telu, ono to zvládne, uzdraví sa, len to vyžaduje čas.

 

S láskou,

Zuzana

Kortizol – hormón stresu a rytmu života

Kortizol je steroidný hormón produkovaný kôrou nadobličiek. Patrí medzi tzv. glukokortikoidy a hrá kľúčovú úlohu v mnohých fyziologických procesoch, najmä pri reakcii tela na stres, ale aj pri regulácii metabolizmu, krvného tlaku, zápalu a cirkadiánneho rytmu (vnútorné biologické hodiny).

Kortizol ovplyvňuje:

  • Zvýšenie hladiny glukózy v krvi – telo má energiu, keď ju najviac potrebuje

  • Potlačenie imunitného systému – pri dlhodobom strese alebo chronicky zvýšených hladinách sa môže znížiť imunita

  • Úprava krvného tlaku – podporuje účinok adrenalínu

  • Reakcia na stres – spolu s adrenalínom tvorí „boj alebo útek“ reakciu 

  • Regulácia spánku a bdenia – kortizol stúpa nadránom (budenie), klesá večer (uvoľnenie a spánok)

 

Prečo sa pri liečbe ekzému používa kortizol?

Kortizol (a jeho syntetické formy – kortikoidy) sa používajú pri liečbe ekzému kvôli ich silnému protizápalovému, imunosupresívnemu a protisvrbivému účinku. Ekzém je zápalové ochorenie kože, ktoré vzniká v dôsledku hyperaktívnej reakcie imunitného systému. Koža je začervenaná, svrbí, môže mokvať alebo sa olupovať.

Kortikoidné masti a krémy pomáhajú takto:

  • Znižujú zápal – potláčajú tvorbu zápalových látok (cytokínov) v koži

  • Upokojujú imunitnú reakciu – brzdia hyperaktivitu imunitného systému v postihnutom mieste

  • Znižujú svrbenie a začervenanie – pacient cíti rýchlu úľavu

  • Obnovujú kožnú bariéru – znížením zápalu umožňujú pokožke lepšie sa hojiť

ALE: problém je ich dlhodobé používanie, ktoré spôsobuje radu nežiadúcich účinkov:

  • závislosti kože na kortikoidoch (TSW)

  • stenčenie kože (atrofiu)

  • utlmenie vlastnej tvorby kortizolu v tele,

  • zníženie imunitnej obranyschopnosti kože